google-site-verification: google323f5cf7684b04dc.html

منوی کاربری

عایق حرارتی
1398/1/20    
بازدید: 636
در تأسیسات گرمایی ، برای کاهش  تلفات حرارتی سطوح مختلف ساختمان ،  لوله‌ها ، کانال‌ها و مخازن و جلوگیری از نفوذ رطوبت و انتقال صدا ،  ساختمان را عایق کاری می کنند  .  یکی از عایق های ساختمان عایق حرارتی است . عایق‌های حرارتی مصالحی هستند که برای جلوگیری از انتقال حرارت استفاده می‌شوند در واقع عایق حرارتی  به دو نوع تقسیم می شود  که نحوه کارایی آنها ها با هم متفاوت است .
این دو نوع عایق حرارتی عبارت است از  :
عایق‌هایی که در ساختار آنها حباب های هوا وجود دارد و باعث کاهش هدایت حرارت می‌شوند.
عایق‌هایی که حرارت را بازمی تابانند. پشت این عایقها باید حدود ۲۰ میلی‌متر فاصله هوایی تعبیه شود
عایق حرارتی
قابل ذکر است که امروزه عایق حرارتی یکی از ملزومات ساختمان است چون با پیشرفت تکنولوژی و لزوم احداث ساختمان‌های سبک ‌تر لازم شد که ضخامت جداره‌ها به حداقل کاهش یابد . بنابراین سازندگان  برای   کاهش تلفات حرارتی و کاهش  هزینه ایجاد گرما و سرما ، با قرار دادن عایق حرارتی در پوسته ساختمان‌ها ضریب هدایت حرارتی مجموعه را به میزان قابل توجهی پایین آورده اند . در واقع باید گفت که حرارت به سه طریق انتقال می‌یابد : تابش ، همرفت و  هدایت . که از بین این سه روش ، روش هدایت تلفات بیشتری دارد یعنی  انتقال حرارت از جداره‌های خارجی ساختمان به شکل هدایت حرارت ، مهمترین عامل اتلاف یا کسب حرارت در ساختمان‌های معمولی است که با عایق بندی حرارتی جلوی این تلفات گرفته می شود .
انواع عایق های حرارتی :
عایق‌های انباشتنی : این عایق به دو شکل الیافی یا دانه مرکبدر بازار موجود است.  که عایق الیافی از جنس ،پشم شیشه ، پشم سنگ و … است . عایق های دانه‌ ای  از مواد مصرفی منبسط شده مانند:  پرلیت ، پلی استایلین و … ساخته شده است .  عایق دانه ای  در داخل ملات‌ها به عنوان دانه بندی استفاده می‌شود.
عایق پتویی :  ای نوع عایق ها برای عایق کاری لوله ها و مخازن کاربرد فراوانی  دارد که جنس این عایق از پشم سنگ ، پشم شیشه ، پشم سرباره ، پشم چوب و پشم حیوانات در ضخامت‌های متفاوت تا ۱۰۰ میلی‌متر و به عرض‌های مختلفی بریده می‌شوند.
دال‌های عایق : دال‌های عایق به صورت قطعات سخت ساخته می‌شوند و به صورت چند لایه طراحی می شود .  همچنین ابعاد آنها تا حدودی از عایق‌های قطعه‌ای کوچکتر است.
عایق‌های قطعه‌ای : عایق قطعه ای  از نظر مصالح مشابه عایق‌های پتویی هستند  تنها تفاوت آنها در طول و اندازه ی آنهاست   .  همچنین برخی از آنها پوشش کاغذی دارند که در دو لبه به صورت نوار را قطعات میپوشانند ..
عایق‌های کفی تزریقی در جا:  این نوع عایق از رزین‌های پلیمری ساخته می‌شوند  و از دو جز تشکیل شده‌اند که بعد از اختلال کف تولید می‌کنند و پس از مدتی در جایی که فضای مورد نظر را پرکرده‌اند سخت می‌شوند.
عایق‌های پاشیدنی:  این نوع عایق از  مصالح ریزدانه با مواد دیگری   ساخته می شود و حالت چسبندگی ایجاد می کند . این مواد چسبنده به تناسب  کاربری آن انتخاب می شوند و در نقاطی از ساختمان پاشیده می‌شود.
عایق‌های منعکس کننده: این نوع عایق معمولاً از سطوح فلزی ساخته می‌شوند  .
عایق‌های ویژه:  عایق‌های ویژه از انواع مصالح متخلخل و سبک هستند که برای مصارف خاصی طراحی می شود .
خصوصیات مهم  یک  عایق حرارتی  :
دارای مقاومت حرارتی
قابلیت احتراق
درجه سمیت
دارای مقاومت فشاری
مقاومت بالا  در برابر اشعه ماورای بنفش
مقاومت  در برابر انواع قارچ  ها و میکروب ها
دارای ضریب انبساط و انقباض
خنثی بودن از نظر شیمیایی
دارای خاصیت مویینگی و چگالیبهرنگ