google-site-verification: google323f5cf7684b04dc.html

منوی کاربری

نمای بیرونی ساختمان

نمای بیرونی ساختمان
1397/11/16    
بازدید: 23

نمای ساختمان

 
طراحی نمای خارجی ساختمان ، به اندازه طراحی داخلی قابل اهمیت است زیرا نمای ساختمان معرفی کننده سبک طراحی داخلی است.نکته مهمی که در طراحی نمای ساختمان باید به آن توجه شود این است که طراحی ساختمان نباید بر اساس سلیقه شخصی طراح صورت گیرد بلکه باید با محیط پیرامون هماهنگی داشته و با عموم افراد حس خوبی ایجاد کرده و مورد پذیرش واقع شود و باعث ناهنجاری نشود.نمای ساختمان علاوه بر زیبایی و هماهنگی با نمای ساختمان های مجاور باید به مقاوم بودن مصالح در مقابل عوامل جوی و انعطاف‌پذیر بودن در اجرای نما و سبک بودن مصالح و غیره توجه شود.
از مصالح مختلفی مانند آجر نما، انواع سیمانکاری، انواع سنگ، انواع دانه‌های سنگی رنگی با چسب‌های مخصوص یا انواع ورق‌های فلزی آلومینیم و… می توان استفاده کرد.
امروزه نمای ساختمان با تنوع  و خلاقیت هرچه تمام تر و استفاده صحیح از ترکیب دو یا چند نوع متریال طراحی می شوند.
برای طراحی نما در ابتدا باید بافت و فرهنگ آن منطقه بررسی شود و سپس با خلاقیت و هنر طراح ترکیب شده تا به نتیجه مطلوب دست یافت.درنمای ساختمان های بلند استفلده بیش از حد مواد و مصالح می تواند از سادگی و خوانایی نمای ساختمان که مهم ترین اصل در طراحی نما است کاسته 
.شود. تک رنگ بودن نمای این ساختمان ها به همراه یک یا دو المان شاخص در نما تاثیر گذاری بیشتری دارد

نمای سنگی

سنگ از مصالح پر مصرف در نمای ساختمان محسوب می شود.از ویژگی های آن در دسترس بودن ، مقاومت در برابر ضربه و آتش سوزی ،دوام زیاد (البته در صورت انتخاب درست) ، زیبا از لحاظ دید معماری ، تنوع و غیره می باشد.سنگی که  برای نما سازی در سطوح استفاده می شود سنگ پلاک است.سنگ پلاک از سنگ قله و دراشکال منظم برش داده و سپس آن را جلا وتا حد آینه شدن ساب می دهند. عمده ترین سنگ هایی که در عملیات ساختمانی در ایران بکار می روند عبارتند از:
سنگ تراورتن ، سنگ گرانیت  از عمده ترین  سنگ هایی هستند که در نمای ساختمان در ایران بکار می روند.

سنگ تراورتن

سنگ تراورتن یکی از گزینه های مناسب برای نما سازی می باشد. از شاخصه های آن  آهکی بودن و تخلخل سنگ تراورتن است . مزایای این سنگ چگالی پایین آن باعث کاهش وزن ساختمان وبه دلیل داشتن خلل و فرج باعث افزایش چسبندگی این سنگ در نمای ساختمان می‌شود،دارای تنوع رنگی مناسب ، روشن شدن رنگ سنگ بعد از قرارگیری در معرض تابش خورشید ، جذب پایین آب  و غیره می باشد.

سنگ گرانیت

بيشتر گرانيت‌ها سخت و با چگالی بالا هستند و جزء مصالح ساختمانی با دوام قرار می‌گيرند . در ايران معادن بسياری وجود دارد كه سنگ‌های گرانيت با تنوع رنگ‌های مختلف از آنها استخراج می‌شوند. ظاهر گرانيت ممكن است چكشی، كلنگی، تيشه‌ای يا صيقلی باشد که بهترين نمای سنگ گرانيت حالت صيقلی آن است .برای مصرف در نما به دلیل عدم وجود تخلخل و چگالی بالا و کم بودن چسبندگی نیز باید با تمهیدات خاص مصرف شود. سنگ گرانيت بيشتر در نمای ساختمان های مهم به كار برده می‌شود به دلیل  هزینه سنگین استخراج ، برش و صیقلی کردن سنگ نسبتاً گران است
 بهرنگ