google-site-verification: google323f5cf7684b04dc.html

منوی کاربری

محوطه سازی
1397/11/15    
بازدید: 94

محوطه سازی محوطه سازی(لنداسکیپ) چیست؟

علم طراحی و ساماندهی محوطه به جهت رسیدن به اهداف مختلف،محوطه سازییا لنداسکیپ نام دارد .این رشته با بهرگیری از علوم مهندسی شهرسازی و مهندسی معماری به طراحی محوطه  و فضاسازی در محیط های باز می پردازد . شاید این علم موثر ترین روش بر دوستی هرچه بیشتر بین انسان و محیط زیست باشد .
در طراحی محوطه (محوطه سازی) اهداف مختلفی چون تقویت ارتباط میان انسان و طبیعت ، القای زندگی و آرامش محیط به روح آدمی ، ترمیم و اصلاح فضای سبز تخریب شده توسط انسان و افزایش چشم انداز و زیبایی بصری دنبال می شود .

محوطه سازی حیاط کوچک منزل

همانطور که در قبل گفته شد هر چه فضای شما کوچکتر باشد باید با دقت نظر بیشتری به محوطه سازی حیاط منزل بپردازید.در فضاهای شهری و مجتمع های مسکونی با یک فضای زیبا می توانید جذابیت زیادی برای ساکنان و مهمانان به ارمغان بیاورید و به همین دلیل ارزش ملک شما بالا خواهد رفت
استفاده از واش بتن و واش بتن چراغدار به جای موزاییک های معمولی جلوه ای صد چندان به محل سکونت شما خواد داد.استفاده از سنگ رودخانه ای به جای چمن،هزینه های نگهداری و آبیاری را برای ساکنان بیش از 70 درصد کاهش خواهد داد.

محوطه سازی و لزوم انجام آن

در کشور ما ایران با توجه به متفاوت بودن شرایط آب و هوایی ، میزان مصرف انرژی برای سرمایش و گرمایش در هر منطقه متفاوت است. استفاده از درختان و گیاهان نه تنها در مصرف انرژی به جهت سرمایش و گرمایش محیط می کاهد بلکه تاثیر مستقیمی در میزان گرمایش و سرمایش محیط دارد.
امروزه یکی از معضلات و مشکلات بشر، آلودگی هوا و وارونگی هوا می باشد و از راه های مقابله با این آلودگی توسعه و گسترش فضاهای سبز پیرامون محلهای زندگی انسان است که افزایش فضای سبز یکی از این راه ها می باشد.در علوم دانشگاهی امروزی به محوطه سازی معماری منظرنیز گفته می شود

محوطه سازی در معماری

عبارت معماری منظر را می توان اینگونه معنا کرد که هر پیشه و حرفه ای که قصد آن ، طراحی و ساماندهی منظر باشد را معماری منظر گویند. به زبان ساده معماری منظر تلفیقی از علوم مهندسی شهرسازی در کنار مهندسی معماری می باشد که به طراحی و فضاسازی محوطه باز می پردازد .
از ویژگی های محوطه سازی در معماری می توان ایجاد دوستی و نزدیکی انسان و محیط زیست اطراف وی دانست.همچنین از دیگر ویژگی های محوطه سازی و معماری منظر بسط و گسترش ارتباط میان انسان و طبیعت ،القای زندگی و آرامش محیط به روح ادمی ،ترمیم و اصلاح فضای سبز آسیب دیده به دست آدمی و گسترش افق دید انسان به زیبایی بصری در محیط پیرامون خویش است.

انتخاب خاک در محوطه سازی

در محوطه سازی ایجاد فضای سبز از اهمیت بسیاری بر خوردار است چراکه نه تنها قسمت اعظمی از محوطه را در بر می گیرد ، تنها عنصر زنده در این بخش نیز به حساب می آید. استفاده از خاک مناسب ، مهمترین و اولین بخش در حفاظت از فضای سبز احداثی می باشد که مستلزم مطالعه و بررسی دقیق منطقه قبل از خاکبرداری و خاکریزی می باشد. برای مثال در اجرای فضای سبز در بام ها ( روف گاردن ) ، انتخاب خاک سبک و رطوبت گیر اولویت دارد

مصالح ساختمانی در محوطه سازی

امروزه به دلیل افزایش ساخت و ساز در کشورما و رونق ساختمان ، تنوع تولید در مصالح ساختمانی رشد سریعی داشته است . لذا در انتخاب مصالح جهت اجرا با در نظر داشتن حس زیبايی شناسی ، می بایست به تغییرات مشخصات شیمیایی و فنی این مصالح در اثر گذشت زمان و عوامل جوی دقت شود. علاوه بر مصالحی که به طور عمومی در ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گیرد مصالحی هم وجود دارد که به طور خاص ، مربوط به طراحی محوطه و لنداسکیپ بوده و شناخت آن در پیش برد کار اهمیت بسیار دارد.
یکی از مهمترین مصالح مصرفی در محوطه سازی ، زهکش ها و ایزوله گر ها می باشند که جزو مهمترین بخش زیر سازی محوطه در زمان احداث محسوب می شوند . در بخش نگهداری محوطه پس از احداث، ایجاد ساز و کار آبیاری مکانیزه ، اهم موارد است که با توجه به اقلیم خشک ایران و بحران کم آبی، طی سالیان اخیر بیش از پیش لازم است . همچنین انتخاب نوع کودهای شیمیایی به جهت هر چه کمتر شدن آلودگی محیط زیست هم در خور توجه است .
محوطه سازی و المانهای موجود درآن
در کنار توجه به مساحت و خواست کارفرما المانهای متفاوتی در محوطه سازی مورد استفاده می باشند که می توان به آلاچیق ، آبنما، رواق،برکه، استخر،باربیکیو،پاسیو و غیره اشاره کرد.آنچه بعنوان محوطه سازی و معماری منظر عنوان می شود علم و تجربه و تلاش ما طی قرن پیش واوایل قرن حاضر است که حاصل اتکا به دانش پیشینیان و بهره مندی از سنتهاو تجربیات آنان و همچنین تجربه ایست که تمدنهای قبل از ما در این زمینه داشته اند.
مجموعه ویرا طرح اسپرلوس با بهره گیری از پرسنل با تجربه ی اجرایی و با نظارت مستمر مهندسین و متخصصین خود در کلیه زمینه های عمرانی ، معماری ، فضای سبز ، تاسیسات مکانیکی و برقی توان طراحی و تهیه و اجرای پروژه های لنداسکیپ و فضای سبز (لند اسکیپ) را به صورت EPC  ، در قالب های قرارداد پیمانکاری و پیمان مدیریت داراست که متناسب هزینه و سلیقه کارفرما طراحی و اجرا گردیده و در این زمینه نمونه هایی در خور و قابل ادعا ارائه نموده است .
طراحی محوطه و جایگاه آلاچیق
آلاچیقیا کلاه‌فرنگی یا تارم سازه‌ای چوبی یا فلزی است که در باغ‌ها، پارک‌ها و محوطه ویلا و غیره از آن استفاده می شود و به عنوان سرپناهی برای نشستن در هوای باز بکار گرفته می شود. این سازه‌ها معمولاً گنبدی شکل هستند که عموماً اطرافشان باز است. نام فارسی این سازه تارم است که در متون قدیمی بیشتر به صورت طارم نوشته شده ‌است ولی امروزه واژه آلاچیق که واژه‌ای ترکمنی است رواج بیشتری دارد.
طراحی محوطه(لنداسکیپ) و ابنما
یکی از المان هایی که در چند سال اخیر از محبوبیت زیادی جهت استفاده در محوطه سازی (لنداسکیپ)برخوردار گشته آبنما می باشد که شدیداً مورد استقبال عمومی قرار گرفته است. برای ساخت آبنما مصالح متنوعی وجود دارد و از مواردی که هنگام ساخت آبنما باید مد نظر قرار بگیرد نحوه ریزش آب، تعیین اندازه صدای مورد نیاز در فضای اطراف آن در طراحی منظر، نورپردازی، ایزولاسیون مناسب و سهولت در نگهداری آن می باشد.
برکه و نقش آن در طراحی محوطه
از دیگر المانهایی که می­توان به جهت زیبایی و القاء آرامش در طراحی لنداسکیپ به کاربران منظر از آن استفاده کرد برکه است. برکه به جایی گفته می‌شود که مقداری آب در آن جمع شده باشد. برکه ها علاوه بر کارکرد زیبایی شناختی در ذخیره سازی آب جهت آبیاری فضای سبز منظر نیز مفید می باشند همچنین برای ایجاد فضایی زیباتر از گل هایی که شرایط مساعدی برای زندگی در آبهای راکدی مانند برکه دارند هم می توان استفاده کرد.نیلوفر مرداب و لویی از این دسته گل ها هستند.
نقش استخر در محوطه چیست؟
ساخت استخر در حیاط منازل مسکونی همیشه مورد توجه محوطه سازان قرار داشته است. امروزه با تغییر شکل زندگی شهر نشینی غالباً استخرها بعنوان بخشی از محوطه سازی ویلا ها دیده می شوند. ساخت استخر به دلیل چالشهایی چون آب بندی، تصفیه و نگهداری، از تخصصی ترین عناصر در محوط سازی است.

نهر در محوطه سازی

استفاده از این المان در طراحی منظر نه تنها بر جذابیت آن در طراحی محوطه می افزاید بلکه وجود آن می­تواند باعث خلق فضایی زیبا و دلنشین در طراحی منظر باشد.

کف سازی در محوطه و فضای سبز

یکی دیگر از المانهایی که در محوطه سازی فضای سبز دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد کف سازی است که اتفاقاً در هنگام اجرای پروژه از بخش های سخت آن بحساب آمده و راهنمایی مناسب برای کاربران، ایجاد حسی زیبایی شناسانه، کمک به تقسیم فضا ها در محوطه، و مواردی از این دست باشد و در کنار آن استفاده از مصالح مناسب در این قسمت  برای ایجاد و حفظ امنیت، خلق فضایی زیبا و پر نشاط، استحکام همه اجزا در کنار هم از اهمیت بالایی برخوردار می باشد.
تاسیسات برقی در طراحی محوطه فضای سبز
تاسیسات برقی هم از المانهای بسیار مهم در طراحی منظر بحساب می آید. تامین و استفاده از انرژی الکتریکی برای روشنایی، نورپردازی و همچنین راه اندازی تاسیسات مکانیکی از جمله اموری است که با وجود تاسیسات مناسب و تجربه مهندسین برق امکان پذیر می­باشد، چرا که تامین و انتقال برق و بهره برداری اصولی از آن نقش مهمی در ایمن سازی محوطه ایفا می کند.
جهت مشاوره و چگونگی خدمات کلینیک ساختمانی سپاکو  با ما تماس بگیرید تا از دانش، تجربه و تخصص ما بهره مند شوید
02166592568
09120275421
 بهرنگ