google-site-verification: google323f5cf7684b04dc.html

منوی کاربری

چیدمان اتاق خواب

چیدمان اتاق خواب

نکات اصولی برای چیدمان اتاق خواب (چیدمان درست اتاق خواب)

برای چیدمان یک فضا ابتدا باید عملکرد آن را  در اینجا فضای ما اتاق خواب است . اولین سوال  این است در اتاق خواب چه احساسی باید داشته باشیم؟
اتاق خواب فضایی است که ما بعد از فعالیت های  روزانه به آن پناه می بریم. فضایی که در آن قرار است مطالعه کنیم استراحت کنیم و  یا موسیقی گوش دهییم. مکانی برای رفع  خستگی و یا گذراندن فراغت به تنهایی است. پس باید این فضا به دور از تنش باشد.  آرامش بخش باشد. علاوه بر اینکه در تسکین استرس موثر باشد به آن شدت نبخشد. پس  باید در انتخاب رنگ و عناصر دقت کنیم. سعی کنیم اتاق را نه خیلی خلوت و نه خیلی  شلوغ کنیم. البته اضافه کنم اگر قرار باشد از اتاق خواب به عنوان کار هم استفاده  کنید و یا شما هنرمند هستید و فعالیت هایی را در اتاق انجام می دهید و یا شما  شخصیتی هستید که به علاقمندی های خود وابسته هستید و برایتان اهمییت دارد در دسترس  دید و استفاده روزانه شما باشد. مثلا عکس ها اشیا کتاب ها و... این موضوع فرق  خواهد کرد.
برای متمرکز شدن بر موضوع ما درباره طراحی داخلی  اتاق خواب که شامل رنگ دیوار ، سقف و نوع کفپوش ، پنجره و تاسیسات آن می باشد صحبت  نمی کنیم و موضوع ما صرفا چیدمان اتاق خواب است.  عناصری که در تمام اتاق خواب ها معمولا ثابت  هستند و ارتباطی به روحیات و فعالیت های شخص به خصوصی ندارد شامل فرش تخت خواب میز  کناری تخت خواب پرده نیمکت می باشد که ما هرکدام را در چند سطر برای شما شرح می  دهیم.
 
 
تخت خواب
بالای تختخواب جایی که سرتان بر روی آن قرار می  گیرد همانطور که معمول است به دیوار تکیه دهید. از قرار گرفتن ان جایی که پنجره  است پرهیز کنید. زیرا احساس امنیت و ارامش خاطر را کاهش می دهد. معمولا سه طرف تخت  خواب خالی است بیشتر در مواردی که تخت دونفره است. فاصله سه طرف تخت تا دیوار  حداقل 90 سانتیمتر باید باشد تا برای پیاده روی برای دسترسی رو راحت رد شدن مشکلی  ایجاد نشود. در اتاق های کوچک تر علاوه بر تاج تخت معمولا یک طرف طول تخت به دیوار  تکیه داده می شود که این فاصله در دو جهت باقیمانده باید رعایت شود. در اتاق های  کوچک گاهی هم سه طرف تخت در مجاورت دیوار قرار می گیرند و تنها یک طرف طول تخت  خالی است.
میز کنار تخت (پا تختی)  در کنار تخت ها معمولا در یک طرف و یا دو طرف آن  میزی قرار می دهند. وقتی خوابید و نیمه شب بیدار می شوید و به طور مثال نیاز به  نوشیدن آب دارید و قرار است به راحتی بتوانید دستتان را به لیوان آب برسانید. و یا  می خواهید چراغ خواب تان را خاموش یا روشن کنید و برای این کار در حالی که بر روی  تخت دراز کشیده اید دستتان را به کلید چراغ خواب می رسانید. بدین منظور ارتفاع  پاتختی نباید بیشتر از 12 سانتیمتر بالا تر و یا پایینتر از لبه تشک تخت قرار  بگیرد. مقیاس پاتختی و تختخواب نسبت به یکدیگر اهمیت دارد تا از نظر بصری متعادل
به نظر برسد. اگر تختخواب سنگین و بزرگ و است ، بهتر است پاتختی ها سفید و یا رنگ  روشنی داشته باشد و ترجیحا پایه دار باشد. و یا برعکس.  چراغ خواب روی پاتختی باید حدود یک سوم اندازه  سطح پاتختی باشد. و سایه ان نباید از عرض پاتختی بیشتر باشد.
 چیدمان اتاق خواب
چیدمان اتاق خواب 

فرش

محل قرار گیری فرش و یا هر جایگزین آن بهتر است  طوری باشد که وقتی بر روی تخت نشسته اید و یا میخواهید از تخت پایین بیایید پایتان  بر روی آن باشد. از طرفی فرش نباید خیلی کوچک باشد در برابر مقیاس اتاق کوچک چاق و  کوچک به نظر نرسند.
 چیدمان اتاق خواب

لوستر

ارتفاع لوستر و یا چراغ آویز سقف نباید بالاتر و  یا پایین تر از 210 سانتیمتر از کف باشد  تعداد لامپ های لوستر و قطر ان باید متناسب با  ابعاد اتاق باشد.
 
 
پرده
 
فاصله بین بالای پنجره و سقف را به 3 تقسیم کنید  سپس میله پرده را در قسمت 1/3 بالای آن آویزان کنید. و همچنین میله پرده را 25-30  سانتیمتر از هر طرف گسترش دهید این کار از نظر بصری کمک می کند تا  عرض پنجره ها بیشتر شود و همچنین بدان معنی است که وقتی پرده ها را تمام راه باز  کنید ، در هر طرف اتاق پنجره ای وجود خواهد داشت بدون اینکه قسمتی از
آن پشت پرده پوشیده باشد. از آویختن پرده کوتاه خودداری کنید. بهتر است پایین پرده  سطح زمین را لمس کند.
 چیدمان اتاق خواب

نیمکت

نیمکت پایین  تخت حدود 15-20 سانتیمتر از هر طرف عرض تخت کوچک تر باشد. طول آن حدود 4/3 طول تخت  باشد. ارتفاع نیمکت بهتر است چند سانتیمتر از ارتفاع تخت کوچک تر باشد. همچنین می  توان به جای یک نیمکت از دو نیمکت کوچک استفاده کرد.  مشخص کنیم و سپس عناصر مورد نیاز فضا.
 چیدمان اتاق خواب
چیدمان اتاق خواب 
 

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
بهرنگ