google-site-verification: google323f5cf7684b04dc.html

منوی کاربری

انواع سبک دکوراسیون داخلی برای منزل

انواع سبک دکوراسیون داخلی برای منزل

انواع سبک دکوراسیون داخلی برای منزل

انواع سبک دکوراسیون داخلی برای منزل

خانه محلی برای آرامش است. همه افراد دوست دارند تا بعد از گذراندن یک روز پرمشغله به خانه‌ای پر از آرامش و دل‌نشین برگردند و بتوانند در خانه به آرامش برسند. علاوه بر پاکیزگی و نظافت منزل که به برقراری آرامش کمک می‌کند، موارد دیگر نیز وجود دارند که موجب می‌شوند تا آرامش به خانه شما برگردد. یکی از مهم‌ترین مسائلی که موجب برقراری آرامش می‌شود، سبک‌های دکوراسیون و سبک طراحی داخلی منزل شما است.
سبک‌های دکوراسیون انواع مختلفی دارد و هر کدام از انواع سبک طراحی داخلی، از طراحی مدرن گرفته تا سبک کلاسیک، برای فردی خوشایند است. با توجه به انواع مختلف سبک‌های دکوراسیون بهتر است منزل خود را به گونه‌ای که با روحیات شما مطابقت دارد، بچینید  و سبک طراحی داخلی را طوری انتخاب کنید تا از حضور در منزل لذت بیشتری ببرید.
بسیاری از افراد، دانش این را ندارند که بتوانند تشخیص دهند چه سبک دکوراسیونی موردپسند آن‌ها است. در نتیجه بهتر است از متخصصان این رشته کمک بگیرند، ولی می‌شود قبل از مراجعه به متخصصین، کمی اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید تا با اندکی دانش بهتر تصمیم بگیرید و از قبل از سفارش بتوانید سبک دکوراسیونی را که با روحیاتتان سازگار است، تشخیص دهید.
در این مقاله به معرفی انواع سبک‌های دکوراسیون و سبک طراحی داخلی می‌پردازیم و ویژگی‌های هر یک را به صورت خلاصه با یکدیگر مرور می‌کنیم.

سبک دکوراسیون مدرن

یکی از پرطرفدارترین انواع سبک طراحی داخلی،  دکوراسیون مدرن است. در سبک دکوراسیون مدرن به ایجاد فضا و کاربردی ساختن فضا و لوازم توجه می‌شود. این سبک در قرن 21 میلادی شکل گرفته است و در آن از خطوط مشخص و صاف و حداقل رنگ‌ها استفاده می‌شود.
در سبک دکوراسیون مدرن از فضا به بهترین شکل استفاده می‌شود و سعی می‌شود از همه نقاط منزل به درستی استفاده شود. در دکوراسیون مدرن از مبلمان و لوازم ساده استفاده می‌شود و سعی می‌شود فضاها با لوازم و طراحی‌های اضافه پر نشود تا بتوان از فضا استفاده مفید برد. این سبک اغلب در آپارتمان‌هایی که با طراحی فضای باز ساخته شده‌اند، بهتر اجرا
می‌شود.

ویژگی‌های بارز سبک دکوراسیون مدرن:نبود زرق و برقنبود تقارن عمدینداشتن شلوغی و ایجاد اختلافات زیاداستفاده از رنگ‌های اصلی و پایه به عنوان زمینهبازی با رنگ‌ها بر زمینه اصلیقالیچه‌هایی با طرح‌های هندسی یا طراحی سادهاستفاده از اشکال ساده و پایه برای ساخت مبلمان و به کارگیری فلز، کروم و یا شیشه به عنوان قطعات لوازم داخلی با طراحی صاف و ساده طراحی بازبه کارگیری هنر با کمترین وسایل به جای به کار بردن تزیینات اضافی

سبک امروزی یا معاصر

یکی دیگر از انواع دکوراسیون داخلی، سبک امروزی است. این سبک اغلب با سبک طراحی داخلی  دکوراسیون مدرن اشتباه گرفته می‌شود و یا آن را زیرمجموعه دکوراسیون مدرن می‌دانند. در این سبک دکوراسیون به همه چیز در زمان حال توجه می‌شود. در این طراحی از خطوط نرم و منحنی استفاده می‌شود، در صورتی که در سبک دکوراسیون مدرن از اشکال هندسی و خطوط شکسته استفاده بیشتری می‌شود.
در این سبک اغلب از رنگ‌های کرم، قهوه‌ای و سفید به صورت برجسته‌تر استفاده می‌شود و سایر رنگ‌ها نقش زیادی در این سبک دکوراسیون ندارند. گاهی نیز تنها از طیف مختلف یک رنگ استفاده می‌شود و با سایه‌های مختلفی از همان رنگ سعی می‌شود کنتراست ایجاد شود. به بافت مواد و وسایل توجه می‌شود و از لوازمی با بافت طبیعی استفاده می‌شود. در این طراحی از فضاهای باز، نور زیاد و شیشه‌های فراوانی استفاده می‌شود و گاهی این مواد را به صورت طرح‌های غیرمعمول در طراحی استفاده می‌کنند.ویژگی‌های بارز سبک دکوراسیون معاصر:فضاهای بازطرح‌بندی‌های غیرمعمولاستفاده از نور طبیعیاستفاده از رنگ‌های خنثیاستفاده از فلزاتاستفاده از پارچه و بافت‌های طبیعیاستفاده از طیف بسیار روشن و یا بسیار تیره چوباستفاده از نور به عنوان بخشی از طراحی

سبک دکوراسیون انتقالی

اگر جزو آن دسته افرادی هستید که دوست دارند هم از سبک طراحی داخلی مدرن و هم از طراحی کلاسیک در خانه خود استفاده کنند، سبک انتقالی به شما پیشنهاد داده می‌شود. در این سبک طراحی داخلی از ترکیبی از طراحی سنتی و مدرن استفاده می‌شود. گاهی ممکن است از مبلمانی با پارچه‌ها و بافتی مدرن استفاده شود که در آن‌ها خطوطی صاف و مشخص وجود دارد و سبک کوسن‌ها و قالیچه نیز مطابق آن باشد.
برای ترکیب کردن این طراحی مدرن با سبکی کلاسیک، می‌توان از رنگ‌های گرم و طبیعی استفاده کرد، رنگ‌هایی مانند کرم، بژ و خاکی و از پارچه‌هایی با بافتی ظریف استفاده شود.
ویژگی‌های مهم سبک دکوراسیون انتقالیاستفاده محدود از لوازم جانبیاستفاده از مراکز هنری تأثیرگذار در طراحیمبلمانی با خطوط منحنی و صافاستفاده از طیف رنگی خنثیاستفاده از عناصری مانند چوب، شیشه، پارچه، فلز، استیل

سبک دکوراسیون میانه قرن
همان طور که از نام این سبک پیدا است، این طراحی از طراحی‌های خانه‌های دهه‌های 1950- 1960 میلادی الهام گرفته شده است. این سبک طراحی داخلی دکوراسیون مخصوص افرادی است که ظاهری یکدست و یکپارچه را دوست دارند. شما می‌توانید در طراحی این سبک دکوراسیون از خطوط مینیمالیستی و منحنی‌های عجیب و غریب استفاده کنید.
در این سبک از مواد اولیه مختلفی استفاده می‌شود. در نتیجه شما می‌توانید از چوب، در کنار آلومینیوم و حتی پلاستیک استفاده کنید. در این سبک نیز از طیف‌های مختلف رنگ‌های سفید و قهوه‌ای استفاده می‌شود. این طراحی، احساسی نوستالژیک به شما می‌دهد و اصولاً در خانه‌های کوچک استفاده می‌شود. هر چند اگر مایل باشید می‌توانید از این طراحی در خانه بزرگ هم استفاده کنید.

سبک دکوراسیون مینیمال

سبک طراحی داخلی مینیمال یکی از پرطرفدارترین سبک‌های دکوراسیون است. این سبک در واقع ساده شده سبک مدرن است. در این سبک از مبلمان بسیار ساده استفاده می‌شود.
از رنگ‌ها به صورت گذرا استفاده می‌شود. هیچ چیز شلوغی در این سبک دکوراسیون پیدا نخواهید کرد. همه چیز ساده و دل‌نشین است. در این سبک از خطوطی بسیار صاف استفاده می‌شود.
این سبک شما را به بازگشت با چیزهای پایه و ساده دعوت می‌کند.
در سبک مینیمال به فضای خالی ارج داده می‌شود! یعنی هر آن چه غیرضروری است از اتاق حذف می‌شود و اجازه داده می‌شود تا فضای خالی خودنمایی کند. اصولاً از رنگ‌های سیاه و سفید در این سبک استفاده می‌شود.

در صورتی که تمایل به ایجاد کنتراستی ملایم دارید، می‌توانید از رنگ‌های پایه و اولیه به صورت بسیار کم استفاده کنید.

طراحی داخلی صنعتی

سبک صنعتی از انبارها و کارخانه‌های قدیمی الهام گرفته شده است. در این سبک از دیوارهای آجری یا بلوکی استفاده می‌شود و لوله‌های ساختمان در معرض دید قرار دارند و از تزییناتی از جنس فلز و بتن استفاده می‌شود.
در سبک صنعتی، رنگ مواد اولیه تغییر داده نمی‌شود و طراحان اجازه می‌دهند تا لوازم به همان شکل طبیعی خود باقی بمانند. رنگ‌ها اصولاً تیره هستند و در صورتی که قرار باشد از رنگ روشنی استفاده شود، قطعه هنری انتزاعی با این طیف رنگ، در خانه نصب می‌شود.
طراحی صنعتی در دهه 1990 در امریکای شمالی بسیار طرفدار پیدا کرد. در آن زمان، کارخانه‌ها و انبارهای قدیمی و فرسوده را تبدیل به خانه‌های مسکونی می‌کردند. برای استفاده هر چه سریع‌تر از این مکان‌ها، اجازه می‌دادند تا دیوارها به همان شکل قبلی خود باقی بمانند و سیم‌های برق و لوله‌ها نیز به عنوان تزیینات منزل دست‌نخورده بمانند! فضای خانه را با دیوار تقسیم نمی‌کردند و اجازه می‌دادند تا فضا گسترده و باز باشد تا وجود لوله‌ها و سیم‌ها موجب کوچک به نظر آمدن منزل نشود.

ویژگی‌های بارز سبک صنعتیترکیبی از رنگ‌های خاکستری، پایه و طبیعیاستفاده از وسایل کاربردیفضاهای بزرگ و بازوسایل آنتیک و فلزیکف‌پوش بتنیاستفاده از چوب و فلز در پوشش‌دهی سطوحاستفاده از بخش‌های قدیمی کارخانه‌ها و آزمایشگاه‌ها

این سبک برای افرادی که لوازم طرح‌دار و شلوغ دوست دارند، مناسب است. در لوازم این سبک از مبلمان شلوغ و با تزیینات زیاد استفاده می‌شود و اصولاً پارچه‌های گل‌دار و کف‌پوش‌های سفید بخش اصلی طراحی این سبک هستند.
ویژگی‌های اصلی سبک دکوراسیون شابی شیک:طراحی زنانهپارچه‌ها و لوازم مجللمبلمان رنگارنگ با طراحی شلوغکف‌پوش‌های سفید و براقاستفاده از رنگ‌های زیاداستفاده از لوازمی با طرح گل

سبک اسکاندیناویایی

در این سبک دکوراسیون داخلی سادگی زندگی کشورهای شمال اروپا را به خوبی می‌بینیم. طراحی مبلمان در این سبک بسیار دقیق است و در نهایت یک اثر هنری از مبلمان ایجاد می‌شود! گرچه طراحی مبلمان ساده است و از رنگ‌های کمی استفاده می‌شود اما ممکن است گاهی چوب‌بری‌های ظریفی در ساخت این لوازم استفاده شود و طرح‌های مجسمه‌ای بر پایه مبلمان حک شود.
رنگ اصلی در این سبک، طیف سفید است و برای جلوه بیشتر از ترکیب عناصر طبیعی مانند چوب، پلاستیک‌های روشن، آلومینیوم و آهن و کف‌پوش‌هایی با پنل‌های بزرگ استفاده می‌شود. در صورت تمایل به استفاده از رنگ‌های مختلف، می‌توانید رنگ‌ها را در فرش، مبلمان و یا قطعه‌ای هنری استفاده کنید.
در این سبک از نورپردازی گسترده، فضاهای باز و وسیع، لوازم تزیینی کم، مبلمان کاربردی و طرح‌های اسکاندیناوی استفاده می‌شود.
ویژگی‌های بارز سبک اسکاندیناوی غالباً از رنگ سفید استفاده می‌شودرنگ‌های روشن را با رنگ سفید ترکیب می‌کننداستفاده از آینه‌های بزرگرعایت اصول تقارناز مبلمان شیک و کاربری استفاده می‌شوداصولاً به مد روز توجه نمی‌شوداستفاده از رنگ‌های روشن و گرماستفاده از کف‌پوش‌های چوبیاستفاده از فرش یا قالیچه‌ای با رنگ‌های ملایم

سبک طراحی مدیترانه‌ای

در این سبک از ستون‌ها و قوس‌های فراوانی استفاده می‌شود. اصولاً از طیف رنگی زیادی استفاده می‌شود و این رنگ‌ها از رنگ‌های طبیعی زمین و خاک الهام گرفته شده‌اند.
عناصر اصلی سبک مدیترانه‌ایاستفاده از قوس‌ها و طاق در طراحیاستفاده از ستون‌های متعدددقت در جزییات و تزیینات مبلماناستفاده از آجراستفاده از کاشیالهام‌گیری از زمینمبلمان بزرگبالکن‌های داخلیسقف‌های بلندبه کارگیری خطوط منحنی در طراحی

سبک دکوراسیون سنتی

در این سبک دکوراسیون داخلی به جزییات دقت می‌شود. از مبلمان مجلل استفاده می‌شود و لوازم غیرضروری زیادی در خانه به کار می‌رود. رنگ چوب‌ها اصولاً تیره است و از رنگ‌های تند زیادی استفاده می‌شود. انواع بافت‌ها در این سبک به کار می‌رود و خطوط منحنی زیادی در خانه دیده می‌شود. برای مبلمان از پارچه‌های مخملی، ابریشمی و گلدوزی‌شده استفاده می‌شود. در طراحی مبلمان به جزییات توجه می‌شود.
پرده‌ها اصولاً چندلایه و با طرح‌های عجیب هستند. فرش‌ها و کوسن‌های زیادی در این سبک استفاده می‌شود. به تزیینات بسیار اهمیت داده می‌شود و از گلدان‌ها، شمعدانی‌ها و آینه‌های زیادی استفاده می‌شود.

سبک دکوراسیون کرفتس‌من craftsman

در این سبک دکوراسیون داخلی از سطوح وسیع و گسترده استفاده می‌شود و اصولاً در خانه‌های امروزی و مدرن این طراحی انجام می‌شود.
ویژگی‌های بارز سبک کرفتس‌من:استفاده از لوازم چوبی مانند کابینت آشپزخانه، شومینه و قفسه کتاب، کمد و …استفاده از صنایع‌دستی مانند طاق چوبیاستفاده از مواد طبیعی و عادی مانند چوب، سنگ، آجر، شیشه و کاشیتعداد زیادی پنجرهاستفاده از رنگ‌هایی با تن زمین و مقدار زیادی چوب

سبک دکوراسیون اکلکتیک

در این سبک دکوراسیون داخلی از عناصر متضاد زیادی استفاده می‌شود. رنگ‌های مختلف، تزیینات فراوان و مبلمان زیاد از جمله ویژگی‌های این سبک است که اگر به درستی چیده نشوند و در طراحی به کار نروند، ممکن است خانه شما را از زیبایی بیاندازند! به همین دلیل استخدام طراح باتجربه در این زمینه ضروری است. یک طراح می‌تواند با ترکیب درست جنبه‌های متضاد به طرحی منسجم و جذاب برسد.
ویژگی‌های اصلی این سبک:استفاده از رنگ‌های متنوع و رنگ‌های پایه کماستفاده از قطعات زیاداستفاده از کنتراست و تنوع زیاد

سبک‌های دکوراسیون ساحلی، خانه باغ و روستایی

این سه سبک دکوراسیون داخلی به دلیل شباهتی که دارند معمولا در یک دسته‌بندی از سبک‌های دکوراسیون داخلی جای می‌گیرند و در ادامه به توضیح مختصر هر کدام خواهیم پرداخت.
دکوراسیون ساحلیویژگی‌های بارز این سبک:
نور زیادفضای بازاستفاده از تم دریاییاستفاده از رنگ سفید برای دیوار و سطوحاستفاده از الیاف طبیعیالهام‌گیری از رنگ‌های شن، ماسه و صدف‌هاپنجره‌های بزرگتوجه زیاد به طراحی پرده‌هامبلمان چوبیاستفاده از چوب بلوط برای ساخت تختاستفاده از نور طبیعی
سبک دکوراسیون خانه باغویژگی‌های بارز این سبک:استفاده زیاد از رنگ سفیداستفاده از شومینهآشپزخانه و غذاخوری بزرگ
سبک روستاییویژگیهای بارز سبک روستاییاستفاده از تیرهای چوبی در سقفکفپوش چوبی
پله‌های برجسته و مشخصشومینه چوبیاستفاده از پوست حیواناتی چون گوسفند، گاو و …

جمع‌بندی
انتخاب سبک دکوراسیون داخلی منزل یکی از مهم‌ترین نکاتی است که افراد خوش‌سلیقه باید به آن توجه کنند. انتخاب مناسب و درست این سبک موجب می‌شود شما هر بار که به منزل خود می‌روید لذت ببرید و برای رسیدن به خانه لحظه ‌شماری کنید. علاوه بر سبک‌های شاخص معرفی شده در این مقاله، سبک‌های دیگری هم وجود دارند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌کنیم:
سبک آسیاییسبک اسپانیاییسبک بوهمیکسبک جزیره‌ایسبک فرانسویسبک رنتیس یا Regencyسبک مجللسبک هنر دکوسبک استواییسبک جنوب غربیسبک ویکتوریاییسبک پر زرق و برق یا Hollywood glam
در انتخاب سبک‌های دکوراسیون داخلی باید به موارد مهمی توجه کنید که در طول متن به آن اشاره کردیم. در آخر چند نکته دیگر برای دکوراسیون داخلی را می‌بینید.
رنگ‌های موردعلاقه خانوادهمیزان نوری که تمایل دارید در خانه باشداندازه خانهفضای بیرونی منزلخلوت یا شلوغ بودن منزلسبک زندگی ساکنین منزل

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر
 
بهرنگ